2017-2019 Meeting Schedule

2017

September 12
Hostesses:
 Linda Dudley & Margie Quigg

Planting Successful Tree Screens presented by Sari Carp

REAPING THE HARVEST
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

October 10:
Hostesses:  Karen Baughan & Patty Comstock

Historic Chinquapin Oak    Town & County Treasure presented by Chris Anderson

BOO
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

November 14
Hostesses:  Susan King & Dalia Erlanson

 Della Robbia Wreath presented by Susan McCarthy

GIVING THANKS
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

December 12: Christmas Luncheon

2018

January 9:
Hostesses:  Roberta Arcand & James Kennedy
Review of New Flower Show Handbook presented by Gretchen Mulligan

REFLECTIONS
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

February 13
Hostesses:  Bettie Leonard & Gretchen Mulligan

Elixirs & Adaptogenic Bonbons by Green Comfort School of Herbal Medicine presented by Teresa Boardwine

LOVE IS IN THE AIR
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

March 13:
Hostess: Amy Chan & Fran Gregory
Program:

The Winds do blow
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

April 10:
Hostess: Nancy Lee Shifflett & Rose Ann Smythe
Program:

April Showers
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

May 8:
Hostess: Judy Johnson & New Member
Program:

May Day
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

June 12: Garden Club Tour

July 10:
Hostess: Linda Dudley & New Member
Program:

Bombs Bursting in the Air
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

August 14:
Hostess: Nancy Bauserman & Susan King
Program:

Summer Sunshine
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

September 11:
Hostess: Patty Comstock & Rich Worrell
Program:

The Last Tribute
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

October 9:
Hostess: Susan E. Zorn & Dalia Erlanson
Program:

Fall Frolic
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

November 13:
Hostess: Margie Quigg & Karen Baughan
Program:

Gourds Galore
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

December 11: Christmas Luncheon – 12 Noon

2019

January 8:
Hostess: Bettie Leonard & Gretchen Mulligan
Program:

Balancing Act
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

February 12:
Hostess: Rose Ann Smythe & Fran Gregory
Program:

Be Mine
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

March  12:
Hostess: Eleanor Ames & New Member
Program:

Going Green
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

April 9: – Installation of Officers / Noon Luncheon

Trade Winds
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

May 14:
Hostesses:  Roberta Arcand & Nancy Lee Shifflett
Program: 

CHERISHED BEAUTY
Class 1. A Petite Design (3″-12″)
Class 2. A Large Design. (larger than 12″)

June 11: Garden Tour